1. „Żeby grać w siatkówkę plażową musisz być wysoki i szczupły”
195 cm wzrostu i smukła sylwetka na pewno jest atutem w siatkówce plażowej. Ale nie jest to wyznacznik sukcesu. Jesteś niższy, masz inną budowę ciała? Być może Twoim najlepszym zagraniem nie będzie mocny atak – musisz poszukać atutów gdzie indziej. Wielu zawodników w naszej dyscyplinie sportu osiągało wybitne wyniki pomimo przeciętnych warunków fizycznych. Brazyliczyk Bruno Schmidt (Mistrz Olimpijski) czy Grzegorz Fijałek (17 krotny medalista World Tour) to świetne przykłady skutecznych zawodników bez nadzwyczajnych warunków fizycznych.
2. „Ciągłe wskazówki pomagają dziecku w trakcie meczu”
„Podaj! Biegnij! Strzelaj! Kiwaj! Rusz się! Co robisz?!”
Brzmi jak obrazek z typowego meczu młodej drużyny piłkarskiej? Spróbuj zamienić się rolami. Wyobraź sobie, że dziecko mówi do taty grającego w bilard:
„Pochyl się! Łokieć do tyłu! Nie tak, wyżej! I patrz na bile! Ale przyłóż się! Teraz, uderzaj!” Brzmi dość kuriozalnie prawda? Drogi rodzicu – następnym razem jak będziesz chciał pomóc dziecku w trakcie meczu – po prostu pozwól mu grać.
W tym miejscu pragniemy polecić świetną książkę „Wewnętrzna gra: Tenis”, która rozbiera ten temat na czynniki pierwsze.
3. „Sport rozwija tylko ciało”
4 Konkretne korzyści życiowe, które przynosi uprawianie sportu:
– umiejętność radzenia sobie z porażką – w sportach drużynowych z całym zespołem, a w siatkówce plażowej z partnerem / partnerką oraz przy wsparciu trenera.
– Wyznaczanie celów – metoda SMART używana również przez naszych trenerów może być używana również w późniejszej aktywności zawodowej.
– Samodyscyplina – Systematyczne działanie, bez względu na czynniki zewnętrzne. Robisz to co trzeba bez względu na to, czy się chce, czy nie. Proste prawda?
– Planowanie – często dzieci uprawiające sport mając pozornie mniej czasu potrafią znaleźć czas na trening, naukę i spotkania towarzyskie, nie rezygnując przy tym z odpoczynku. W dzisiejszym świecie, w którym wszyscy biegną zarządzanie czasem to cenna umiejętność.
4. „Uprawiając sport na wysokim poziomie nie masz prawdziwej młodości”
Jeżeli pokochasz proces i znajdziesz na drodze ludzi, którzy myślą podobnie – kariera sportowa może stać się przygodą życia, pełną zarówno pięknych jaki i trudnych chwil.
Pełną podróży i nowych kontaktów z wielu zakątków świata.
Przygodą, w której pokonujesz swoje słabości i realizujesz marzenia zapisane głęboko w sercu.
Pokochaj proces.
5. „3 dni jedzenia pod korek nie pogorszą zdrowia oraz samopoczucia.”
Wszyscy uwielbiamy wigilijne potrawy i na pewno nikt z nas nie odmówi sobie ulubionych przysmaków. Warto kierować się prostą zasadą: Jedz tylko, gdy jesteś głodny. Do tego dołóż rodzinny spacer, a samopoczucie po odejściu od świątecznego stołu na pewno będzie lepsze.
6. „Aby osiągnąć sukces musisz mieć wielki talent”
Wyobraź sobie, że zamieniasz cel w drzewo, a siebie w drwala. Im większe są Twoje predyspozycje, tym lepszymi narzędziami do ścinania tego drzewa dysponujesz. Finalnie to nawet najgrubsze drzewo możesz ściąć zarówno piłą łańcuchową jak i siekierką, tylko tą siekierką zajmie to zdecydowanie więcej czasu, i będzie wymagało większej ilości poświęceń.
Oczywiście będąc 25 letnim szczupłym szachistą prawdopodobieństwo, że zdobędziesz Mistrzostwo Świata w wadze ciężkiej w boksie jest równe zeru – z pomocą przychodzi wyznaczanie celów wspomnianą wcześniej metodą SMART.
7. „Wczesna specjalizacja to klucz do sukcesu”
Jesteśmy zwolennikami próbowania wielu dyscyplin w młodym wieku. Dając dziecku spróbować wielu form ruchu, młody organizm rozwija się wszechstronnie budując potencjał ruchowy, który będzie wykorzystywać przez całą późniejszą karierę sportową.
Między 9, a 12 rokiem życia przypada tzw. Złoty okres rozwoju motoryczności – pamiętaj, aby w tym okresie poza treningami zabrać dziecko na wycieczkę rowerową, do parku trampolin czy zagrać rodzinny mecz w ulubioną dyscyplinę sportu.