TRENING IZOMETRYCZNY

Trening izometryczny opiera się na zmianie napięcia mięśnia bez zmiany jego długości, czyli na skurczu izometrycznym. Jest to doskonałe narzędzie do kształtowania wytrzymałości i siły zarówno mięśni jak i struktur ścięgnistych i więzadeł.

Niezwykle istotne dla rozwoju sportowca jest wprowadzenie tego rodzaju treningu we wczesnym etapie kariery, dlatego izometrię wdrażamy najczęściej na początku przygotowań do sezonu, z kilku powodów:

POPRAWIA WYTRZYMAŁOŚĆ

 Świetnie się sprawdza jako metoda trenowania wytrzymałości siłowej. Jako pierwsza progresja wydłużamy czas trwania ćwiczenia. Używając ćwiczeń wielostawowych możemy pracować nad większością mięśni górnej lub dolnej części ciała w jednym ćwiczeniu.☝️

NIEWIELKA OBCIĄŻENIE ZEWNĘTRZNE

 Możliwa jest praca bez obciążenia zewnętrznego lub z niewielkim obciążeniem. Na zdjęciu izometryczny przysiad bułgarski z kettlebell – 60s takiej pracy to już naprawdę niełatwe zadanie! ☑️

ZAPOBIEGA KONTUZJOM

 Zwiększa siłę i wytrzymałość mięśni, ścięgien i więzadeł, dzięki czemu młodzi sportowcy będą czerpać profity przez całą karierę przez zminimalizowanie ryzyka kontuzji.

Oczywiście nie da się uniknąć wszystkich urazów, natomiast znacznie obniżamy prawdopodobieństwo stanów zapalnych, tendinopatii, naciągnięć czy naderwań tkanek miękkich. ?

POPRAWIA SIŁĘ WZGLĘDNĄ

Poprawia siłę mięśniową bez zwiększenia masy, a w dyscyplinach takich jak siatkówka jest to efekt bardzo pożądany.

Efekt zwiększenia siły następuje głównie w 15-20 stopniach powyżej i poniżej konta zgięcia stawu podczas wykonywanego ćwiczenia. Pracujemy w naszym najsłabszym punkcie lub w miejscu najbardziej pożądanym dla dyscypliny. ?

UCZY TECHNIKI 

Poprawia technikę ćwiczeń siłowych. Te same lub bardzo podobne ćwiczenia wykorzystujemy w dalszych etapach przygotowań, wykonując je później z obciążeniem zewnętrznym w pracy dynamicznej. Wykonując trening izometryczny poprawiamy czucie kinestetyczne i specyficzna technikę dla danego ruchu. ??‍♂️

POMAGA W RELAKSACJI

Od razu po wykonaniu pracy przechodzimy do rozciągania. ?‍♂️Ta metoda uczy napinania i świadomego relaksowania zmęczonych mięśni, co jest umiejętnością niezwykle ważna podczas rywalizacji sportowej.

Udostępnij wpis

Shopping Cart